Studia w Polsce czy za granicą?

StudiaWybór miejsca, jak również kierunku studiów jest bardzo ważną decyzją młodych ludzi, wkraczających w samodzielne życie. Coraz liczniejsze oferty uczelni oraz pojawiająca się moda na studiowanie w obcym języku, czy też poza granicami naszego kraju sprawia, że wybór ten staję się jednym z najważniejszych i najtrudniejszych w życiu, choć teoretycznie zawsze decyzję swoją można zmienić lub udoskonalić o kolejny kierunek.

Studiowanie za granicą wiąże się z poznaniem nowej kultury, adaptacją wśród innych ludzi, religii, przyzwyczajeń.

Pobyt w obcym kraju

Jest to pewien rodzaj nauki i ciekawej przygody. Pobyt w obcym kraju pozwoli na aklimatyzację w nowych warunkach czy miejscach. To niewątpliwie ważna zdolność, przydatna chociażby przy podróżach czy późniejszych zmianach pracy. Przebywanie w innym kraju pozwala na poznanie panujących tam zwyczajów i tradycji. Każde państwo jest inne, ma odrębną kulturę, kuchnię, miejsca warte odwiedzenia. Pobyt w takim kraju pozwoli na szybszą naukę obcego języka, jak również zachowań mieszkańców, tego jak postrzegają rzeczywistość, ich codzienność, tego czy ich życie bardzo różni się od życia w Polsce. Dla młodego studenta wkraczającego w samodzielność jest to szansa na naukę tolerancji, akceptacji i przyzwyczajenia się do odmienności.

Większe szanse na znalezienie pracy

Osoby studiujące za granicą mają większe szanse na znalezienie pracy w wyuczonym zawodzie, nie tylko za granicą lecz również w Polsce. Pracodawcy zwracają uwagę na to co inne, a nie monotonne i powtarzające się u wielu kandydatów. Jest to także świadectwo samodzielności i wielu pozytywnie widzianych cech u pracownika takich jak niezależność, czy dobra adaptacja. Znajomość obcego języka również wpływa pozytywnie na wizerunek ubiegającego się o pracę. Wynika z tego, że osoba studiująca za granicą ma większe szanse na lepsze zarobki i szybszy awans. Studiowanie za granicą, wymiany studenckie czy wyjazdy uczniów do obcych krajów wpływają na umacnianie więzi między państwami. Mają również pozytywny wpływ na relacje polityczne. Świat staje się otwarty dla każdego, bez znaczenia na to gdzie mieszka. Zanikają różnice polityczne, wzajemna wrogość narodów. Odmienna narodowość przestaje być widziana jako inność, a wyróżniający się wygląd nie budzi zdziwienia czy konsternacji.

Studiowanie za granicą

Studiowanie za granicą jest zatem ewidentnie bardzo korzystne. W Polsce nie oferuje się młodym ludziom tak wielu kursów i stażów. Studenci mogą się wiele nauczyć poprzez samo przebywanie i utożsamianie z obcą narodowością. Dzięki temu nabywają znaczących i bardzo potrzebnych w późniejszym życiu cech, mile widzianych przez pracodawców. Znajomość obcego języka wypracowana przez codzienne kontakty jest również znacznie lepsza niż ta wyuczona z podręczników.

Komentarze

Studentka
Najważniejszy cel zdobycia wykształcenia wyższego, to faktycznie zdobycie po tym dobrze płatnej pracy. Ale nie koniecznie trzeba wyjeżdżać w tym celu za granicę. Politechnika Koszalińska współpracując z firmą, która zatrudnia nawet po kilka tysięcy pracowników na jedną lokalizację (oddziały ma na całym świecie, kilka też w Polsce), którym dodatkowo dobrze płaci, stworzyła nowy wydział- Przemysłu Drzewnego z kierunkiem: Inżynieria i Automatyzacja w Przemyśle Drzewnym, umiejscowiony w Szczecinku. Studenci nie tylko mają możliwość osiągnięcia głównego celu studiowania, ale również korzystania z przywilejów w postaci stypendiów, dofinansowań czy nawet różnych atrakcji i to już od pierwszego semestru.
#wpdszczecinek