Szykujesz się do egzaminu na prawo jazdy? Sprawdź, o czym warto pamiętać

Egzamin na prawo jazdyMłody - już niebawem - kierowco, czy czujesz się przygotowany do egzaminu z prawa jazdy? Czy posiadłeś pełną wiedzę teoretyczną, a za kółkiem czujesz się jak ryba w wodzie? Zanim nadejdzie Twój wielki dzień testu, sprawdź się podczas krótkiej powtórki materiału. Przeczytaj nasz poradnik i upewnij się, że kiedy nastanie ten ważny dzień, nie zapomnisz o niczym i zdasz za pierwszym razem.

Rodzaje dróg

Na pewno pamiętasz, że istnieją różne rodzaje dróg i wydzielonych z nich obszarów. Przykładowe to:

  • droga twarda, czyli cechująca się nawierzchnią bitumiczną, betonową, kostkową, Bukowcowi lub klinkierową,
  • droga gruntowa, czyli inna niż wymienione wyżej,
  • autostrada, czyli droga dwujezdniowa i oznaczona odpowiednimi znakami drogowymi (czy pamiętasz jakimi?). Nie można jeździć na niej w poprzek ani pojazdem innym niż samochód bądź czterokołowiec poruszający się z prędkością min. 40 hm/h,
  • droga ekspresowa, czyli dwu- bądź jednojezdniowa. Ona także odznacza się odpowiedniki znajdami drogowymi (sprawdź jakimi!) oraz mogą po niej jeździć samochody i czterokołowce.

Sprawdź, jaka jest ogólna definicja drogi. Przeczytaj o drodze dla rowerów i prawach rowerzystów. Nawet ważniejszy jest pas dla rowerów, jako że stanowi część jezdni dla samochodów. Potwórz sobie, jak trzeba się zachować podczas zbliżania do przejścia dla pieszych i przejazdu dla rowerzystów.

Egzamin na prawo jazdy

Kontrola nad samochodem

Po wejściu do auta zapnij pasy i skontroluj poprawność działania najważniejszych elementów. Ustaw odpowiednio fotel, lusterka, zagłówek. Sprawdź, czy Twój pasażer (instruktor) także zapiął pasy. Aby Cię sprawdzić, egzaminator może celowo nie pomnąc drzwi. Nie zaczynaj jazdy, póki nie sprawdzisz i tego aspektu.

Pamiętaj, że podczas jazdy może Ci się zapalić jedna z wielu kontrolek. Jeśli jest zielona - w porządku. Zaniepokoić powinny się pomarańczowa i czerwona. Sprawdź, co oznaczają, żeby nie oblać egzaminu w wyniku zaniedbania ochrony życia: https://kioskpolis.pl/znaczenie-kontrolek-w-samochodzie-czy-twoje-auto-jest-sprawne/.

Przypomnij sobie, jak dokonywać manewrów: wymijana, omijania, wyprzedzania. Przećwicz parkowanie tyłem, przodem i bokiem. Upewnij się też, że wiesz, jakie kroki podjąć, gdy egzaminator poprosi Cię o zrobienie postoju.

Egzamin na prawo jazdy

Zanim zapiszesz się na egzamin…

Jeśli jeszcze nie zapisałeś się na egzamin, bądź pewien, że data nie jest zbieżna z innym ważnym dniem, np. sprawdzianu w szkole, meczu, rozmowy w sprawie pracy. Dodatkowy stres na pewno Ci nie pomoże. A może denerwujesz się, że na egzamin musisz czekać długo? W razie potrzeby wykup dodatkowe lekcje.

Kiedy już nadejdzie dzień testu, pójdź spać wcześniej i bądź wyspany. Rano koniecznie zjedz śniadanie, nawet jeśli nie będziesz czuł głodu - na miejscu możesz z nerwów osłabnąć. Nie pij kawy lub napij się niewiele. Zamiast tego zjedz coś z magnezem.

Na egzaminie spróbuj się zrelaksować. Porozmawiaj z egzaminatorem, rozładuj napięcie. Jeśli egzaminator wyda Ci polecenie, którego nie zrozumiesz, od razu zapytaj, zamiast postępować tak, jak Ci się wydaje, że chciałby tego egzaminator.

Powodzenia!

Ocena: 5.0

Komentarze