Tworzenie biura krok po kroku

Tworzenie biura krok po krokuCzy ktokolwiek jest sobie w stanie wyobrazić właściwie działającą firmę pozbawioną centrum dowodzenia w postaci właściwej przestrzeni biurowej? Najprawdopodobniej nie. Jej funkcjonalność i prezencja jest o tyle ważna, że mowa o miejscu, w którym większość (jeśli nie całość) kadry zawodowej przesiaduje przynajmniej kilka godzin dziennie w celu wykonania swoich obowiązków.

Nie należy przy tym zapominać o jednym: biuro ma spełniać nie tylko założenia estetyczne, prawne, ale i czysto pragmatyczne. W końcu ma się tam dobrze czuć każdy, nie tylko właściciel przedsiębiorstwa. W niniejszym artykule przedstawimy, jak powinno wyglądać tworzenie biura krok po kroku.

Usytuowanie biura

Pierwszy krok jest jak najbardziej oczywisty - zacznijmy od wyboru lokalizacji. Kluczem jest takie usytuowanie biura, aby zapewniało komfortowy dojazd zarówno dla właścicieli aut, jak i osób, dla których koniecznością jest korzystanie z komunikacji miejskiej. Powinno mieć też dostateczną ilość miejsc parkingowych. Nie jest wygodą zostawianie auta kilkanaście minut pieszo od budynku pracy. Co do niego, to niech znajduje się w okolicy zapewniającej dobre nasłonecznienie i spokój. Pomyślmy też o odległości biura od ulicy, ponieważ hałas generowany przez tamtejsze dźwięki jest w stanie skutecznie zdemotywować nawet najbardziej zmotywowanego pracownika (mowa o tym przekraczającym 60 decybeli).

Określenie projektu

Kiedy określimy już miejsce przeznaczone na biuro, nie pozostaje nam nic innego, jak określić projekt. Jeśli ktoś jest w stanie temu podołać, może go stworzyć samodzielnie, natomiast przestrzeń biurowa rządzi się zupełnie innymi zasadami, niż ta mieszkalna (zwłaszcza że będzie musiała spełnić wymagane normy o charakterze prawnym). Rozsądnie jest zatem zgłosić się do studia projektowego, czyli grona specjalistów zdolnych do sprostania nawet najbardziej wymagającym preferencjom architektonicznym. Jeśli nie to, to ewentualności należy poszukiwać w ofertach inżynierskich, czy ekipach budowlanych. Wybierając ich, trzeba jednak liczyć się z tym, że nasza rola w ostatecznym kształcie projektu będzie marginalna, jeśli nie żadna.

Organizacja i wyposażenie

Jak zostało wspomniane wcześniej, biuro jest miejscem rządzącym się swoimi sprawami. Zależnie od charakteru firmy, poszczególne przestrzenie będą się prezentować inaczej, ponieważ dostosowane będą do pracy indywidualnej, czy grupowej. Nie obejdzie się też bez wyposażenia: na przykład optymalnych biurek i wygodnych foteli.

Komentarze