Tych błędów unikaj biorąc pożyczkę

PożyczkaNie trzeba nikogo przekonywać, że pożyczki są jedną z najczęściej wybieranych form wsparcia finansowego. Nic dziwnego, branża coraz bardziej profesjonalizuje się, dając klientom pewność, że są w dobrych rękach. Na co jednak uważać, kiedy decydujesz się na pożyczkę?

Brak wnikliwego rozeznania

Reklamy atakują nas każdego dnia w komunikacji miejskiej, mediach, na ulicy. Trudno jest przejść obojętnie wobec wielkich banerów, zachęcających do wzięcia atrakcyjnej pożyczki. Co może niektórych dziwić, nadal decyzję o pożyczce podejmujemy zbyt szybko. Impuls, trudna sytuacja, pozornie kusząca oferta, jak nie skorzystać? Pamiętaj, że jeszcze przed wzięciem na siebie takiego zobowiązania powinieneś zrobić wnikliwy research.

Najważniejsze jest określenie swoich potrzeb oraz porównanie konkurencyjnych ofert. Musisz również dokładnie sprawdzić samą firmę, która oferuje ci pożyczkę. Jeśli nie masz żadnych rekomendacji od bliskich, sprawdź opinie w sieci, jednak weź pod uwagę, że nie wszystkie mogą być prawdziwe. Najlepiej jest na samym początku zbadać, czy pożyczkodawca istnieje i jak bardzo jest zaangażowany w działania branżowe.

Na pewno dużą pomocą będzie, jeśli dana firma będzie członkiem Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych, ponieważ to organizacja, której zadaniem jest zrzeszanie podmiotów udzielających pożyczek. Celem nadrzędnym jest zmienianie branży i kreowanie pozytywnego wizerunku wspomnianych firm. Aby zostać członkiem PZIP należy spełnić rygorystyczne kryteria, dlatego możesz mieć pewność, że dany pożyczkodawca jest uczciwy.

Błędy w formularzu

Pamiętaj, że wzięcie pożyczki wymaga wypełnienia formularza z danymi. Jeżeli pomylisz się, wpisując je, możesz spodziewać się odrzucenia wniosku. Oczywiście należy posługiwać się prawdziwym imieniem i nazwiskiem, nawet jeśli obawiasz się uczciwości pożyczkodawcy. Nie tylko ty masz potrzebę weryfikacji firmy, ale działa to w obie strony. Nadal funkcjonuje mit, że klienci nie są sprawdzani w żaden sposób. Pożyczkodawca również chce mieć gwarancję uczciwości klienta.

Po co te wszystkie zabezpieczenia? Oczywiście jest spora część potencjalnych klientów, którzy szukają sposobu, aby ominąć weryfikację. Najczęściej są to osoby zadłużone, które wpadły już w spiralę zobowiązań finansowych. Należy wspomnieć, że ewentualne odrzucenie wniosku takiej osoby nie jest działaniem na niekorzyść, wręcz przeciwnie. Pożyczkodawcy starają się chronić swoich klientów, przestrzegając ich niejako przed dalszym zadłużaniem się.

Obawa przed pożyczką online

Pożyczki przez internet już dłuższego czasu z powodzeniem służą klientom, którzy najbardziej doceniają w nich szybkość i możliwość wykonania transakcji w każdym miejscu. Skąd obawy? Większość jest oczywiście bezzasadna i wynika z krążących w sieci mitów o niebezpieczeństwie kradzieży danych przez firmę. Pamiętaj, że wybierając sprawdzoną firmę nie musisz obawiać się tego. W tym roku ruszył też system Bezpieczny PESEL, dzięki któremu bezpłatnie możesz zastrzec swoje dane. Korzystaj z takich udogodnień, a nie będziesz mieć wątpliwości.

Pożyczki online zyskują popularność, ponieważ cały proces jest łatwy, więc nawet ktoś, kto nie jest biegły w tego typu transakcjach, bardzo szybko pojmie, jak to zrobić. Wystarczy znaleźć interesującą cię ofertę, ciekawa jest np. pożyczka online od Vivus, następnie trzeba wypełnić i wysłać formularz oraz zrobić opłatę rejestracyjną w wysokości 1 grosza. Teraz możesz już tylko czekać na decyzję. Pożyczka przez internet jest po to, aby ułatwić i skrócić cały proces, warto więc z niej skorzystać, choćby wtedy, kiedy nie masz blisko siebie żadnego punktu stacjonarnego.

Duże kwoty i problem z naliczaniem odsetek

Jest to częsty błąd osób, które nie miały wcześniej do czynienia z pożyczkami, ale nie tylko. Kredytobiorcy również wykazują tendencję do niewłaściwego oceniania swoich możliwości spłaty zobowiązania. Jeżeli masz zamiar wziąć pożyczkę, powinieneś na początku realnie ocenić, czy na pewno w jest ci potrzebna chwilówka w wysokości, którą na początku ustaliłeś.

Być może dasz radę większą część brakującej kwoty zebrać samodzielnie. Jeśli jednak jesteś w trudnej sytuacji i potrzebny ci większy zastrzyk gotówki, upewnij się, że firma pożyczkowa jest skłonna do przesunięcia terminu spłaty.

Niezwykle popularnym błędem, który robią osoby, zawierające pożyczki, jest niewłaściwe obliczanie ostatecznej kwoty spłaty. Aby uniknąć tego błędu, warto zapytać konsultanta o to, ile tak naprawdę wynosi nasz dług razem z dodatkowymi opłatami. Warto skorzystać z okazji, np. chwilówek za darmo, jakie oferuje część firm, ale tutaj także trzeba upewnić się, że naprawdę nie dopłacasz do transakcji.

Przydatne są kalkulatory, które często można spotkać na stronach internetowych pożyczkodawców. Pomagają one obliczyć, jak wygląda dokładnie kwestia całkowitego kosztu twojego zobowiązania.

O czym jeszcze musisz pamiętać jeszcze przed wzięciem pożyczki?

  • Dokładnie przeczytaj umowę i zapisy w niej zawarte.
  • Zawsze pytaj konsultanta o niejasności.
  • Nie podpisuj niczego bez pewności, że wiesz wszystko.
  • Zapytaj pożyczkodawcę o najnowsze oferty i promocje.Komentarze