Ubezpieczenie komunikacyjne OC - sprawdź, czy znasz najważniejsze informacje!

Ubezpieczenie OCWykupienie ubezpieczenia komunikacyjnego OC jest w naszym kraju obowiązkowe, a jego zakres zawsze jest taki sam - wydaje się więc, że wybór tej polisy powinien być naprawdę prosty. Warto jednak poznać kilka dodatkowych informacji, które pozwolą uniknąć różnego rodzaju błędów i zdecydować się na optymalną opcję, dopasowaną do indywidualnych potrzeb oraz możliwości.

Przed czym chroni ubezpieczenie OC?

OC to obowiązkowe ubezpieczenie dla właścicieli pojazdów, które chroni osoby ponoszące szkodę w wypadkach komunikacyjnych. Ochroną objęte jest życie, a także zdrowie i mienie - osoba poszkodowana może liczyć na otrzymanie odszkodowania. Wypłaca je ubezpieczyciel osoby, która spowodowała wypadek. Można więc powiedzieć, że ubezpieczenie OC chroni także sprawcę zdarzenia, przed koniecznością zapłaty wysokiego nieraz odszkodowania.

OC a używany samochód

Być może planujesz sprzedać swój samochód i zastanawiasz się, co stanie się z podpisaną umową ubezpieczeniową (dowiedz się więcej tutaj: "Sprzedaż auta a ubezpieczenie OC - o czym warto wiedzieć?"). A może wręcz przeciwnie, przed Tobą decyzja o zakupieniu używanego samochodu? Pamiętaj, że ubezpieczenie wraz z autem "przechodzi" na aktualnego właściciela pojazdu. Wymaga to oczywiście dopełnienia pewnych formalności.

Ubezpieczenie OC

Przy sprzedaży auta musisz pamiętać o zgłoszeniu tego faktu do firmy ubezpieczeniowej - masz 14 dni na złożenie specjalnego zawiadomienia o sprzedaży. Kupując pojazd, sprawdź koniecznie, czy ma aktualne OC. Jeśli nie, musisz je wykupić najpóźniej w dniu podpisania umowy. Pośpiech nie sprzyja wyborowi najlepszej oferty, dlatego dobrze jest kupić pojazd posiadający ważną polisę. Pamiętaj, że jako nowy właściciel pojazdu możesz uzyskać inną wysokość stawki ubezpieczeniowej - czasem konieczna będzie dopłata. Oczywiście możesz zmienić firmę ubezpieczeniową, jeżeli inna oferta okaże się dla Ciebie bardziej atrakcyjna.

Od czego zależy wysokość składki OC?

Ponieważ zakres OC jest zawsze taki sam, podczas wyboru konkretnej firmy ubezpieczeniowej warto kierować się głównie ceną. Ma na nią wpływ wiele różnych czynników.

Ubezpieczenie OC

Część z nich dotyczy Ciebie, jako kierowcy. Ważny jest wiek (młodzi kierowcy zwykle płacą więcej), miejsce zamieszkania (w dużych miastach łatwiej o stłuczkę); zniżki można otrzymać np. za bezszkodową jazdę. Istotne są także parametry samochodu np. jego przebieg oraz pojemność silnika. Warto skorzystać z internetowej porównywarki ofert ubezpieczycieli i sprawdzić, która propozycja okaże się najbardziej korzystna w Twojej sytuacji.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze OC?

Jeżeli chcesz ubezpieczyć się w bardziej kompleksowy sposób, pomyśl o innych ubezpieczeniach komunikacyjnych jak AC (autocasco) czy pakiet Assistance. W takiej sytuacji oprócz ceny OC weź pod uwagę, czy ubezpieczyciel nie oferuje np. pakietu AC gratis bądź zniżek na inne polisy. Część firm ubezpieczeniowych proponuje też dodatek w postaci tańszego ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Ocena: 5.0

Komentarze