Ubiór na rozmowie o pracę - 5 wskazówek dla mężczyzn

Ubiór na rozmowie o pracęRozmowa kwalifikacyjna wymaga specjalnej oprawy. Wystarczy zauważyć, że rekruterzy są ubrani elegancko i schudnie, co już powinno  sugerować, że kandydat także musi tak wyglądać. Bez względu na rodzaj stanowiska pracy, o jakie się ubiegasz zadbaj, aby prezentować się odpowiednio.

Zarówno kobietom, jak i mężczyznom, którzy znaleźli ciekawe ogłoszenie o pracę i pozytywnie przeszli pierwszy etap rekrutacji można podać kilka wskazówek dotyczących ubioru. Wdrażając je w życie, mają szansę nienagannie zaprezentować się na spotkaniu z potencjalnym pracodawcą. Oto kilka praktycznych rad.

1. Garnitur

Mężczyźni zwykle zakładają czarny lub granatowy garnitur i białą koszulę z krawatem. To z całą pewnością lepsze rozwiązanie niż dres, ale czasem bywa zbyt oficjalne. Warto nieco rozluźnić tę stylizację dobierają np. błękitną koszulę.

Specjaliści zalecają również wybieranie garniturów w innych kolorach, np. szarościach. Koniecznie zwróćmy uwagę na dobrą jakość materiału, który sam w sobie zrobi dobre wrażenie. Poza garniturem można także eksperymentować z samą marynarką, ale ten typ ubioru polecamy raczej mężczyznom, którzy wiedzą jak dobierać odpowiednie stylizacje i potrafią ubrać się modnie oraz elegancko. Raczej nie rezygnujmy z krawata, aczkolwiek nie powinien mieć krzykliwych, zbyt jaskrawych kolorów czy wzorków bądź, co gorsza, grafiki przykuwającej uwagę. Zupełnie powstrzymajmy się od wszelkich zabawnych krawatów z postaciami z bajek itp.

O rodzajach garniturów można przeczytaj tutaj.

2. Koszula

Elegancki mężczyzna nosi koszulę tylko z długim rękawem, nawet wtedy, gdy na dworze upał, a już szczególnie dotyczy to tak wyjątkowych i oficjalnych spotkań jak rozmowa kwalifikacyjna. Tutaj liczy się bowiem materiał. Wysoka jakość zapewni dobrą termoregulację i z pewnością się w niej nie zgrzejemy. Bawełna czy len spełni wszystkie oczekiwania. Na to lepiej nie żałować środków finansowych. Jak już zostało wspomniane, można założyć koszulę białą, niebieską, błękitną lub kremową. Nie dajmy się jednak ponieść zbytniej wyobraźni.

3. Obuwie

Do butów warto przywiązać dużą uwagę. Muszą być wypastowane, czyste i nie nosić śladów zużycia. Oczywiście wszelkie eksperymenty typu trampki do garnituru czy adidasy do marynarki, pozostawmy na wieczorne imprezy w gronie przyjaciół. Na rozmowie kwalifikacyjnej nie będzie to mile widziane. Buty dopasujemy do paska, a także do koloru garnituru. Warta uwagi jest także kwestia sznurówek. Zadbajmy, aby nie był zbyt długie, poszarpane i wyeksploatowane.

4. Włosy

Męska fryzura sama w sobie może być już klasyczna. Na czas rozmowy kwalifikacyjnej rezygnujemy z żelów, lakierów i kolorowych włosów, a stawiamy na regularne uczesanie choć nie staroświeckie. Czapki z daszkiem, kapelusz i inne eksperymentalne dodatki, zostawiamy w domu.

5. Paznokcie

Zadbane paznokcie dotyczą nie tylko kobiet, lecz także mężczyzn. Ucisk dłoni to moment, w którym rozmówca z powodzeniem może sprawdzić, jak prezentują się nasze dłonie i paznokcie. Przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej nie zapominajmy o tym elemencie.

Starajmy się zawsze dopasować naszym ubiorem do oczekiwań firmy, jakie powinniśmy wcześniej poznać. W każdej korporacji panuje dress code. Firmy ubezpieczeniowe, banki itp. preferują dość klasyczny ubiór męski, garnitur, koszula czy marynarka. Aplikując na stanowiska bardziej artystyczne czy luźne w swym założeniu, możemy nie zakładać czarnego garnituru i białej koszuli. To trzeba wyważyć już samodzielnie robiąc wcześniej research firmy i jej pracowników.

Autor: www.praca-tarnowskiegory.pl.

Komentarze