W co warto zainwestować pieniądze?

W co warto zainwestować pieniądze?Od tysięcy lat ludzie poszukują skutecznego sposobu na pomnożenie i zabezpieczenie swoich oszczędności i majątków. Inwestorzy działają w dwojaki przeróżny sposób - jedni analizują skrupulatnie sytuację na rynkach, lokując pieniądze w pewne inwestycje bądź nieruchomości, inni  - ryzykują, grając ostro na giełdzie. I choć niektórzy potrafią sporo na tym zarobić, reszta traci wszystko, do ostatniego grosza.

Każdy wie, że większość form inwestowania wiąże się z ryzykiem. Często jednak chęć zysku wygrywa ze zdrowym rozsądkiem i w rezultacie inwestuje się w niepewne przedsięwzięcia, ryzykując tym samym utratę dużej części oszczędności w wyniku porażki, bądź nieoczekiwanych wydarzeń na rynkach finansowych. Nawet pozornie pewne inwestycje mogą nie przynieść upragnionego zysku - w niepewnych czasach, kryzysy gospodarcze czy walutowe mogą pojawić się w każdym momencie, a ich nadejścia nie potrafią przewidzieć nawet najbardziej doświadczeni inwestorzy. Jak więc inwestować pieniądze? Jak zabezpieczyć oszczędności przed inflacją bądź kryzysem? Co zrobić, aby osiągnąć upragniony zysk?

W co inwestować?

Złote sztabki i monety kolekcjonerskie lub bulionowe, to sprawdzony sposób na bezpieczną inwestycję w czasach niepewnej gospodarki. Wartość metali szlachetnych jest odporna na ekonomiczne zawirowania oraz zmiany na rynkach finansowych i walutowych.. Monety inwestycyjne są bowiem jedynie nośnikiem tego cennego metalu, a kupno i sprzedaż oznaczają po prostu obrót  złotem. Są produkowane seryjnie, a ich wartość zależy od wartości złota na rynku. Monety kolekcjonerskie mogą mieć natomiast dodatkową wartość historyczną lub kolekcjonerską, więc aby na nich zarobić, potrzebna jest spora wiedza na ich temat, co wymaga czasu i zaangażowania.

Inwestycja w złoto i srebro

W przypadku nieprzewidzianych kryzysów gospodarczych, oszczędności zainwestowane w metale szlachetne pozostają więc bezpieczne.  Na wzrost wartości złota i srebra ma przede wszystkim fakt, iż nie da się ich "dodrukować", a eksploatacja metali szlachetnych jest coraz trudniejsza, głównie ze względu na coraz bardziej kosztowne wydobycie oraz wyczerpywanie się rud. Przykładem może być rosnące wykorzystanie srebra w przemyśle elektronicznym i samochodowym, co wpływa oczywiście na wzrost cen. I choć w odróżnieniu od złota, srebro jest bardziej podatne na rynkowe zmiany, to w skali długoterminowej analitycy przewidują wzrost jego wartości. Dlatego inwestycja  w oba rodzaje kruszcu jest dobrym zabezpieczeniem majątku przed inflacją.

Kto ustala cenę metali szlachetnych?

Cenę złota ustala London Bullion Market Association (LBMA). Organizacja ta jest nadzorowana przez bank centralny Wielkiej Brytanii (Bank Anglii), a nad ustaleniem rynkowej wartości tego surowca czuwa system elektroniczny - ICE Benchmark Administration. O cenie srebra decyduje się natomiast w ramach LBMA Silver Price, systemie zarządzanym przez Thomson Reuters oraz CME Group. Wyceny dokonuje się na podstawie koniunktury gospodarczej oraz aktualnych notowań. Pod uwagę brana jest szczególnie sytuacja w branżach związanych pośrednio z przemysłowym zużyciem srebra i złota. Jeśli nie chcemy jedynie zabezpieczyć oszczędności, ale także zarobić na inwestycji, to warto zorientować się w aktualnej sytuacji rynkowej, sprawdzić historyczny kurs wybranego metalu oraz dostosować lokowany kapitał do oczekiwanych efektów inwestycyjnych.

Jak inwestować?

Jedynym producentem sztabek złota inwestycyjnego w Polsce jest Mennica Polska. Firma ta istnieje na rynku numizmatycznym od 250 lat i jest zdecydowanie niekwestionowanym liderem wśród producentów monet i numizmatów. Mennica Polska zajmuje się także produkcją monet kolekcjonerskich i obiegowych dla Narodowego Banku Polskiego. Taka forma zakupu metali szlachetnych jest na pewno bezpieczna i sprawdzona, a bogata oferta sklepu Mennicy Polskiej http://inwestycje.mennica.com.pl dostosowana jest do potrzeb zarówno doświadczonych inwestorów, jak i tych, którzy dopiero zaczynają myśleć o tej formie oszczędzania - znajdziesz tam złote oraz srebrne sztabki i monety, a także numizmaty, diamenty i buliony.

Inwestycja w metale szlachetne - czy warto?

Inwestycje w złote i srebrne sztabki oraz monety to dobry sposób na zysk w tych trudnych czasach. To idealne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy nie chcą ryzykować gry na giełdzie, lecz też obawiają się utraty majątku na skutek nieoczekiwanego kryzysu finansowego czy walutowego. Rosnący popyt i spadająca podaż, a także przewidywania specjalistów wskazują na to, że w dłuższej perspektywie wartość złota oraz srebra będzie rosnąć, a w przypadku krachu na giełdzie nie stracimy tak, jak byśmy stracili inwestując w papiery wartościowe. I nawet jeśli nie obawiamy się agresywniejszych form inwestowania, to warto choć część majątku zabezpieczyć właśnie poprzez zakup złota i srebra. Dywersyfikacja metod oszczędzania pozwoli bowiem w sytuacji kryzysowej na zabezpieczenie przed utratą wartości części oszczędności, warto więc rozważyć wszystkie dostępne opcje.

Komentarze