W jaki sposób wybór okien i drzwi wpływa na koszty ogrzewania i klimatyzowania domu?

OgrzewanieUtrzymanie w domu optymalnej temperatury wymaga na ogół ponoszenia znacznych wydatków na ogrzewanie zimą, latem zaś uciekania się do takich rozwiązań, jak zakup wiatraków, klimatyzatorów bądź instalacja systemowej klimatyzacji. Odpowiednio dobrane okna i drzwi mogą wspomóc nasze starania i zwiększyć efektywność zarówno ogrzewania, jak i chłodzenia pomieszczeń - i co za tym idzie, obniżyć ich koszty.

Okna i drzwi a temperatura w mieszkaniu

Przez nieszczelne okna i drzwi jesienią i zimą z mieszkania łatwo ucieka ciepło, co więcej - w skrajnych przypadkach da się od nich wyczuć chłodne powiewy. Warto też pamiętać, że straty ciepła nie zawsze są tylko skutkiem nieszczelności - mogą też być związane z niskimi parametrami okien albo zużyciem produktów. W konsekwencji - aby utrzymać w pokojach pożądaną temperaturę, trzeba podkręcić kaloryfery, co z kolei generuje większe koszty. Podobnie sytuacja wygląda latem, podczas upałów, gdy uruchamiamy klimatyzator lub klimatyzację, a okna są nieszczelne, schłodzenie pomieszczeń staje się trudniejsze - i bardziej kosztowne.

Ogrzewanie

Ekspozycja okien a nagrzewanie mieszkania

Na temperaturę panującą w domu wpływ ma m.in. rozmieszczenie okien, ich rozmiary oraz zastosowane (bądź nie) osłony okienne. Dzieje się tak ze względu na fakt, że promienie słoneczne padające na szyby, przenikają przez nie i dogrzewają pomieszczenia. Efekt ten jest najsilniejszy w przypadku okien usytuowanych od strony południowej, najsłabszy zaś - od strony północnej. To dlatego, by uniknąć strat ciepła odradza się umieszczanie okien, zwłaszcza dużych, w północnej ścianie domu. Ekspozycja południowa jest bardziej korzystna, zwłaszcza zimą, kiedy popołudniem słońce pozwala na dogrzanie pomieszczeń. To dlatego często w domach energooszczędnych większe przeszklenia montowane są właśnie od południa. Niestety, to co przynosi korzyści w chłodniejszych miesiącach, może stać się problemem latem. Ostre, popołudniowe słońce, wpadające przez szyby będzie bowiem dodatkowo podnosić temperaturę w domu.

Współczynnik przenikania ciepła okien i drzwi

Aby ograniczyć straty energii i ułatwić utrzymanie w domu optymalnej temperatury, trzeba zadbać o to, aby okna i drzwi charakteryzowały się jak najlepszym - a więc takim o jak najniższej wartości - współczynnikiem przenikania ciepła (oznaczanym symbolem Uw w przypadku okien i Ud w przypadku drzwi). Czym jest współczynnik przenikania ciepła?

Rolety

- Współczynnik przenikania ciepła to parametr, który określa, ile ciepła przeniknie przez powierzchnię okna lub drzwi, gdy po obu ich stronach różnica temperatury wynosi jeden stopień - wyjaśnia specjalista marki DAKO, producenta wysokiej jakości okien i drzwi. - Im więc niższa wartość współczynnika, tym lepiej - bo straty energii są niższe. Obecnie maksymalna dopuszczalna wartość U to w przypadku okien 1,1 W/m2K, natomiast jeśli chodzi o drzwi - 1,5 W/m2K. W miarę możliwości warto jednak wybierać stolarkę o niższej wartości tego współczynnika - która gwarantuje nie tylko większy komfort mieszkańców, ale także większe oszczędności na ogrzewaniu.

Osłony okienne a ochrona przed chłodem i upałem

Jeśli zależy nam na obniżeniu kosztów ogrzewania domu, warto rozważyć od razu montaż rolet lub żaluzji zewnętrznych. Osłony zewnętrzne pozwalają poprawić termoizolację budynku - opuszczone sprawiają, że zimą przez okna ucieka z domu mniej ciepła, latem zaś ochraniają pomieszczenia przed nadmiernym nagrzewaniem.

Jeśli jednak nie możemy, z różnych względów, pozwolić sobie na zakup rolet zewnętrznych to by lepiej chronić mieszkanie przed słońcem latem (zwłaszcza w przypadku okien z ekspozycją południową) warto rozważyć wybór rolet plisowanych, wykonanych z materiału ze specjalną powłoką, odbijającą promienie słoneczne. Dzięki niej przez roletę przenika mniej światła, pomieszczenie mniej się nagrzewa i dzięki temu zmniejsza się zapotrzebowania na używanie klimatyzatora/klimatyzacji.

Dobrze dobrane okna, drzwi i osłony okienne mogą znacząco wpłynąć na komfort życia domowników oraz przyczynić się do oszczędności na kosztach ogrzewania oraz klimatyzowania domu.

Komentarze