Walcz, nie rezygnuj!

Walcz, nie rezygnujProblem uzależnień dotyka coraz większej liczby społeczeństwa. Nie tylko w Polsce, ale i za granicami naszego kraju istnieją ludzie, którzy walczą z nałogiem.

Czasami wejście w nałóg zaczyna się niewinnie: od pierwszego skręta zapalonego na imprezie z kolegami, pierwszego kieliszka wódki wypitej w barze. Potem wszystko zależy od chęci i silnej woli osoby, która w łatwy sposób może przekroczyć granicę i stać się alkoholikiem lub narkomanem. To brzmi strasznie, ale tych właśnie słów boją się osoby, które są uzależnione od różnych środków odurzających lub trunków alkoholowych.

Przejście od tego "pierwszego razu" do sytuacji okazjonalnych jest właściwie niezauważalne. Często otoczenie nie reaguje na pierwsze sygnały: " bo przecież on pije tylko w sobotę albo tylko na urodzinach u cioci" albo tłumaczą to sobie jeszcze inaczej -" on zapalił skręta tylko kilka razy i to koledzy go zmusili ". Po przegapieniu tych pierwszych objawów uzależnienia przez rodzinę prawda staje się smutna, kiedy choroba postępuje, bo to jest choroba.

Wiele ludzi patrzy krzywo na alkoholików lub narkomanów, którzy są na rencie przyznanej im przez państwo. Jak często słyszymy głosy: "wziąłby się taki do roboty, a nie całymi dniami pod sklepem wystawał, a teraz jeszcze mu za to płacą". Warto zastanowić się w tym momencie, gdzie byli ludzie, którzy mu sprzedawali ten alkohol i ci, którzy go tam widzieli. Większość pewnie myślała, że on tak z przyjemności. No właśnie, a ta przyjemność często kosztowała go utratę rodziny, wsparcia i zdrowia. Rodzina często separuje się od awanturującej się upitej osoby. Dlaczego tak jest?

Odpowiedzi jest wiele, może nie wiedzą jak powinno wyglądać leczenie alkoholizmu i narkomanii, że to właśnie wsparcie najbliższych daje najlepsze efekty w terapii. Terapia odwykowa jest konieczna w takich sytuacjach. Jest ona ciężkim przeżyciem dla rodziny. Pomoc potrzebna jest nie tylko uzależnionemu, ale i jego rodzinie. Czasami nie wystarczają wizyty u terapeuty i konieczny jest ośrodek leczenia uzależnień. Podjęcie takiej decyzji jest trudne i smutne, na co wpływa świadomość rozłąki i niepewność sukcesu, ale niejednokrotnie może uratować sytuację rodzinną, zdrowie, a nawet życie uzależnionej osoby.To są dylematy, z którymi zmagać się musi nie tylko uzależniona osoba, ale również jej cała rodzina i bliscy.Bywa, że wybór ośrodka następuje w momencie, kiedy nic innego nie działa, ale też zdarza się, że już na początku terapii ludzie wybierają tę drogę jako najlepszą alternatywę. Wszystko zależy od samego chorego, jednak trzeba walczyć, nie można rezygnować. Zajrzyj na stronę: https://www.medjol.pl.

Ocena: 5.0

Komentarze