Wirtualne biura - czym są i ile kosztują?

Wirtualne biuroO popularności wirtualnych biur świadczy ich liczba - działają we wszystkich większych miastach Polski. Prowadzisz działalność gospodarczą i pracujesz zdalnie w domowym zaciszu? Sprawdź, jakie korzyści płyną z korzystania z wirtualnych biur.

Firmy, które nie potrzebują siedziby

Szacuje się, że w Polsce każdego dnia powstaje ok. 1200 firm*. Większość podmiotów gospodarczych działających na polskim rynku to mikroprzedsiębiorstwa. Z uwagi na rozwój internetu nie brakuje przedsiębiorców oferujących Klientom m.in. tworzenie materiałów reklamowych, zakładania stron www czy prowadzenia firmowych blogów. Takie firmy nie potrzebują prestiżowej siedziby w centrum miasta - przedsiębiorcy mogą wykonywać pracę w dowolnym miejscu, np. w domu, minimalizując tym samym koszty prowadzenia działalności gospodarczej.

Z myślą właśnie o przedsiębiorcach działających w usługach, którzy nie posiadają swoich biur, na rynku pojawiły się wirtualne biura. Dziś jest ich wiele, a zainteresowani mogą przebierać w ofertach. Co oferują właściciele wirtualnych biur i ile kosztuje współpraca z nimi?

Wirtualne biuro - więcej niż adres dla firmy

Nie ma przeszkód, aby zarejestrować działalność gospodarczą w miejscu zamieszkania. Nie zawsze jednak jest to optymalny pomysł - niektórzy przedsiębiorcy nie chcą, aby potencjalni klienci znali ich adres zamieszkania. W takiej sytuacji pomagają właśnie wirtualne biura, użyczając adresu dla firmy - przedsiębiorca może zarejestrować swoją działalność w prestiżowej lokalizacji. To również sposób, aby podlegać pod urząd skarbowy, który został np. wyróżniony za przyjazne podejście do przedsiębiorców.

Nowy adres firmy to jednak nie wszystko, na co można liczyć, korzystając z wirtualnego biura. Dzięki nim można także:

  • skanować pocztę przychodzącą do przedsiębiorcy - to idealne rozwiązanie z punktu widzenia osób, które często podróżują. Będąc na drugim końcu świata, nie muszą one prosić rodziny lub znajomych o odbieranie i skanowanie przesyłek pocztowych;
  • przekazywać pocztę pod wskazany adres. W zależności od ustalonego rozwiązania, pracownicy biura wirtualnego mogą odbierać korespondencję przedsiębiorcy i przesyłać ją pod inny, wskazany adres;
  • zlecić obsługę telefonu swojej firmy. Aby odciążyć się z dodatkowych obowiązków wystarczy, że przedsiębiorca przekaże dokładne wytyczne pracownikom wirtualnego biura.

Niektóre wirtualne biura oferują dodatkowo przestrzeń coworkingową. Przedsiębiorcy, którym znudziła się praca w domu, mogą wynająć biurko na godziny lub wykupić je na miesiąc. To świetny sposób, aby wyjść z domu, popracować wśród ludzi i nawiązać nowe znajomości.

Część biur wirtualnych wynajmuje również sale konferencyjne. W takich przedsiębiorca może spotkać się z potencjalnymi klientami i omówić warunki współpracy. Sale te najczęściej są wynajmowane na godziny, co pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Wirtualne biuro - ile trzeba zapłacić, korzystając z jego usług?

Ostateczna cena współpracy z wirtualnym biurem zależy oczywiście od zakresu usług, którymi jest zainteresowany przedsiębiorca. Na zniżki mogą liczyć właściciele firm, którzy podpiszą długoterminową umowę o współpracy. Cena zależy również od lokalizacji wirtualnego biura - najdroższe są położone w prestiżowych lokalizacjach. Przykładowe ceny w trzech dużych miastach Polski zostały zaprezentowane w poniższej tabelce.

Wirtualne biuro przykłady:

1. Concept Space w Gdyni (Pl. Górnośląski)

Wirtualny adres - koszt za miesiąc: 81,30 zł netto, w cenie m.in. adres rejestrowy firmy i skanowanie korespondencji.

Sala konferencyjna: Sala na 1-8 osób - 40 zł netto za godzinę i od 130 zł za dzień (weekendy - 150 zł).

Coworking: Godzina od 20 zł, 40 h w miesiącu - 145 zł netto, a 60 h w miesiącu - 195 zł netto.

2. Vimar Office w Warszawie (biurowiec Concept Tower)

Wirtualny adres - koszt za miesiąc: 69 zł (60 zł przy umowie na rok), klient może też zdecydować się na pakiet rozszerzony o skanowanie korespondencji - odpowiednio 70 i 79 zł.

Sala konferencyjna: Oferowane są dwie:

  • 6 os. - 40 zł za godzinę i 300 zł za dzień,
  • 10 os. - 50 zł za godzinę i 400 zł za dzień.

Coworking: 750 zł za miesiąc - klient ma dostęp do biurka 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

3. Rise.pl w Krakowie (ul. Królewska)

Wirtualny adres - koszt za miesiąc: Klienci mają do wyboru kilka pakietów. Wynajem samego adresu kosztuje 40 zł przy umowie na 12 mc i 60 za jeden miesiąc.

Sala konferencyjna: Oferowane są dwie:

  • 4 os. - 35 za godzinę i 250 zł dzień,
  • 10 os. - 50 zł za godzinę i 320 zł za dzień.

Coworking: Godzina kosztuje 10 zł, a jeden dzień 40 zł. Cena za miesiąc bez limitów wynosi 500 zł.

Oprac. własne na podstawie informacji zaprezentowanych na stronach internetowych poszczególnych biur wirtualnych.

* Za: PolskieRadio.pl, https://www.polskieradio.pl/42/1699/Artykul/971735,W-Polsce-powstaje-dziennie-1200-nowych-firm (dostęp 25.01.2018).

Autor: www.ekantor.pl.

Komentarze

Andrzej
Jak wspomniano w artykule, wirtualny adres ma wiele zalet. Jest on wykorzystywany głównie do celów marketingowych, umożliwiając rejestrację działalności w preferowanej lokalizacji. Wystarczy miesięczna opłata abonamentowa, aby zapewnić swojej firmie wirtualne biura http://unifinance.com.pl/index.php/wynajem-wirtualnego-biura/ w centrum Warszawy.
Mularski
Jeśli ktoś byłby zainteresowany takim wirtualnym biurem to polecam zajrzeć na https://www.cubecentre.com/, gdzie można znaleźć znacznie więcej informacji na ten temat.