Wszystko o ubezpieczeniu komunikacyjnym - pytania i odpowiedzi

Ubezpieczenie komunikacyjneJako młody kierowca możesz mieć sporo pytań dotyczących ubezpieczenia komunikacyjnego. Póki nie masz swojego samochodu, nie jesteś zobowiązany do posiadania wiedzy na poniższe pytania. Kiedy jednak przygotowujesz się do zakupu auta, okażą się niezbędne. Sprawdź, kiedy i jakie ubezpieczenie komunikacyjne musisz kupić oraz o czym nie możesz zapomnieć. Zapewnij sobie i pasażerom najlepszą ochronę.

Jakie ubezpieczenie komunikacyjne na start: OC czy OC+AC?

Tu nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Obowiązkowe jest wyłącznie ubezpieczenie komunikacyjne OC, pozostałe polisy są fakultatywne. Jeśli masz ograniczony budżet na zakup samochodu i związane z tym wypadki, na start wybierz samo OC. Jeżeli jednak możesz sobie pozwolić na nieco większy wydatek, pakiet OC+AC okaże się korzystny. Dzięki dodatkowi w postaci autocasco uzyskasz odszkodowanie, np. gdy sam zniszczysz auto, zostanie Ci ukradzione lub spłonie w pożarze.

Gdzie kupuje się ubezpieczenia komunikacyjne i jak znaleźć tanie?

Ubezpieczeń komunikacyjnych możesz szukać stacjonarnie, ale wygodniejsze i szybsze jest znalezienie ich w internecie. Mało tego, ta droga pozwala na porównanie ofert konkurencyjnych towarzystw, dzięki czemu zyskujesz wiedzę, gdzie jest najtaniej i jakie są warunki. Ponadto możesz kupić ubezpieczenia komunikacyjne bez wychodzenia z domu. Korzystając z porównywarki OC, dostajesz listę gotowych wyników, a wybrane ubezpieczenie komunikacyjne kupisz, klikając właściwy przycisk.

Ubezpieczenie komunikacyjne

Czy można nie wykupić ubezpieczenia komunikacyjnego?

Nie wszystkie ubezpieczenia komunikacyjne są obowiązkowe. Jeśli nie chcesz wykupywać AC, NNW czy Assistance, nie musisz tego robić. Natomiast jesteś zobowiązany do nabycia OC. Jeśli kupiłeś samochód, ostateczny termin zakupu to dzień rejestracji. Następnie musisz pilnować, by terminowo opłacać składki. Za zaniechanie tego lub spóźnienia możesz zapłacić wysokie kary, nawet kilka tysięcy złotych.

Czy to prawda, że jeśli mam samochód i motocykl, muszę wykupić OC dla obu?

Tak, to prawda. Ubezpieczenie komunikacyjne OC jest polisą przypisywaną do konkretnego pojazdu, nie zaś do osoby. Jeśli postanowisz kupić dziesięć różnych pojazdów mechanicznych, dla każdego będziesz musiał nabyć ochronę OC. Jednocześnie jeśli któryś sprzedasz, nie zachowasz OC ani nie będziesz mógł go przenieść. Z nabytego ubezpieczenia komunikacyjnego będzie miał prawo korzystać nowy właściciel aż do końca okresu, który opłaciłeś.

Ubezpieczenie komunikacyjne

Czy można zrezygnować z ubezpieczenia komunikacyjnego OC i odzyskać pieniądze?

W niektórych przypadkach rezygnacja z OC jest możliwa w trybie natychmiastowym i umożliwia odzyskanie pieniędzy. Stanie się tak, jeśli przypadkowo wykupisz polisę OC w dwóch towarzystwach, samochód zostanie Ci ukradziony, ulegnie całkowitemu zniszczeniu w wypadku lub wyrejestrujesz go z innego powodu. W innej sytuacji wypowiedzenie zostanie przyjęte, jednak Ty nie odzyskasz pieniędzy, a ochrona będzie trwała do końca opłaconego okresu ochronnego.

Jakie dodatkowe ubezpieczenie powinien wykupić młody kierowca?

Wśród dodatkowych ubezpieczeń komunikacyjnych popularne i wartościowe jest autocasco. Stłuczki, zarysowania i inne drobne uszkodzenia wynikające z nieuwagi to wcale nierzadkie szkody. Mają autocasco, za ich zlikwidowanie nie musisz płacić z własnej kieszeni. Ponadto wartościowe jest NNW, jeżeli często wozisz rodzinę lub przyjaciół. Jeśli coś Wam się stanie podczas jazdy, otrzymacie odszkodowanie. To polisa, którą poleca się np. rodzicom.

Ocena: 5.0

Komentarze