Zawód: księgowy - czy to praca dla każdego?

Zawód księgowyKażdy z nas pamięta, moment kiedy musiał podjąć decyzje w jakim zawodzie się kształcić. Najczęstszą myślą w takim przypadku jest zazwyczaj uzyskanie pewności, że dane zajęcie zapewni nam godne możliwości zarobkowe.

Czasem wybór podyktowany jest naszą pasją lecz zdarza się, że to tradycja rodzinna oraz presja zmusza nas do wybrania ścieżki rozwoju, która nie do końca nam odpowiada.

Ryzykujemy wtedy frustrację i niezadowolenie, gdyż pracownik, który nie lubi tego co robi to niezbyt wydajny pracownik. Ostatnimi czasy księgowość przeżywa pewne oblężenie ze strony młodych osób, które pragną się kształcić w tym kierunku. Jednak czy jest to zajęcie dla każdego? Odpowiedź brzmi "nie"!

Pierwsze kroki

Stawiając pierwsze kroki w świecie księgowości należało by skończyć odpowiedni kierunek na uczelni wyższej oraz odbyć praktyki przygotowujące do praktycznej strony wykonywania tego zawodu. Nieodłącznym elementem pracy księgowego jest również przesiadywanie prawie cały czas przed komputerem, dlatego osoby, które mają przed tym obiekcje powinny poważnie zastanowić się nad takim wyborem. Do umiejętności, które są wymagane od takiego pracownika należą m. in. analityczny umysł, radzenie sobie ze stresem i presją czasu oraz zdolność pełnego skupienia na zadaniu (podczas liczenia powinniśmy potrafić się wyłączyć i nie dopuszczać do siebie bodźców zewnętrznych, które mogły by nas rozproszyć).

Inne cechy

Fakt, że nie jest to praca dla każdego potwierdza to, że osoba zatrudniona na stanowisku księgowego (i dobrze wykonująca swoje obowiązki) to pracownik cechujący się:

  • systematycznością i dokładnością,
  • zamiłowaniem do porządku,
  • nastawionej na ciągły rozwój (ze względu na ciągłe zmiany prawa podatkowego),
  • gotowość do prowadzenia siedzącego trybu pracy.

Wady bycia księgowym

Praca w zawodzie księgowego jest bardzo stabilnym zatrudnieniem. Jednak jeśli poniższe wady wzbudzają w kimś niepokój lub niechęć to rezygnacja z takiej ścieżki rozwoju zawodowego może okazać się dobrym pomysłem. Mamy tu np.:

  • tryb pracy ( siedzący i to częściej niż przez 8 godzin na dobę),
  • zadaniowość pracy (określone zadanie musi zostać wykonane w określonym czasie co wiąże się z nadgodzinami),
  • ciągła praca przy komputerze (czasem może się zdarzyć, że również przy nieodpowiednim oświetleniu stanowiska pracy),
  • duża odpowiedzialność i wymagane zaangażowanie,
  • złe wykonywanie obowiązków negatywnie rzutuje na wizerunek firmy oraz na interesy klienta (dlatego nie jest to doby wybór dla osób, którym zależy jedynie na wysokich zarobkach).

Podsumowanie

Księgowy to zawód, gdzie nie można iść na skróty bez ponoszenia odpowiedzialności. Zestaw cech, które zostały wymienione powyżej nie jest w żadnym wypadku opcjonalny i nie ma możliwości by "przeskoczyć" ich brak. Księgowość to ciągła praca z liczbami i nie ma szans, że ktoś kto od zawsze czuje do nich awersję tutaj je polubi. To wymagający kierunek rozwoju zawodowego i jeśli nie ma w nas odpowiedniej determinacji i pewności siebie to warto przemyśleć całą sprawę i inaczej ukierunkować swoją karierę i możliwości rozwoju. Tutaj ceną złego wyboru jest negatywna opinia dla firmy, w której się zatrudniamy, ale także i dla klienta, który obdarzył tę firmę zaufaniem.

Autor: accountingpro.pl.

Ocena: 5.0Komentarze

Barkon31
Zdecydowanie nie jest to zawód dla każdego, cierpliwość i analityczne podejście jest po prostu konieczne. Moja żona pracuje w firmie Rödl & Partner i wiem jaka jest różnica w poziomie jej wiedzy w odniesieniu do Pań z biura rachunkowego, które obsługują moją jednoosobową działalność...