Złoto w sztabkach - jak bezpiecznie ulokować oszczędności?

ZłotoZakup złotych sztabek to jeden pewniejszych sposobów lokowania środków finansowych. Co sprawia, że ten szlachetny kruszec pozwala skutecznie zabezpieczyć oszczędności przed zgubnym wpływem inflacji? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu złota? Gdzie szukać sprawdzony sztabek lokacyjnych ze złota najwyżej jakością?

Inwestowanie w złoto

Złoto jest metalem, który znajduje wiele zastosowań: używane jest nie tylko w branży jubilerskiej, ale także w przemyśle elektronicznym i medycznym. Jednak największą rolę odgrywa w sektorze finansowym! Zakup złota jest więc jednym ze sprawdzonych metod chronienia oszczędności przed inflacją, czy spadkiem siły nabywczej. Z czego to wynika? Ilość dostępnego na rynku złota jest ograniczona, a zapotrzebowanie na ten metal utrzymuje się na wysokim poziomie. Co ważne, nie ma możliwość, by gwałtownie zwiększyć ilość złota znajdującego się w obrocie - takiej gwarancji nie dają banknoty, które w dowolnej chwili mogą zostać dodrukowane, tracąc jednocześnie swoją realną wartość. Wartość złota pozostaje niezachwiana nawet w obliczu globalnych konfliktów i kryzysów. Złoto jest środkiem płatniczym, który jest akceptowany na całym świecie. Istotną zaletą jest również wytrzymałość tego metalu. Złoto doskonale znosi upływ czasu - nie zmienia barwy i nie pokrywa się nalotem, jest również odporne na działanie rdzy, nawet jeżeli przez długi czas wystawione jest na działanie niesprzyjających czynników zewnętrznych, jak wilgoć czy zmienne temperatury.

Jak lokować oszczędności w złocie?

Najprostsza i najczęściej wykorzystywana metoda lokowania środków finansowych w złocie, polega na zakupie tego metalu w formie fizycznej, czyli w formie sztab inwestycyjnych lub monet bulionowych. Cena złota ustalana jest według notowań giełdowych, do tego dodać należy marżę nakładaną przez podmiot sprzedający sztaby. Nabycie złota nie jest operacją skomplikowaną, nie wymaga wiedzy fachowej wiedzy z zakresu ekonomii. Zakup sztabek złota, w porównaniu do zakupu obligacji korporacyjnych czy akcji giełdowych, to inwestycja, która nie jest obarczona większym ryzykiem.

Gdzie kupić sztabki lokacyjne?

Złote sztabki szybko i wygodnie można zakupić przez internet, choć do podejrzanie atrakcyjnych ofert należy podchodzić z ograniczonym zaufaniem. Na portalach aukcyjnych można natknąć się na produkty, które, mniej lub bardziej udanie, imitują złoto. Mniej doświadczeni kupcy mogą stracić pieniądze, dokonując nietrafionego zakupu. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie zakup sztabek u sprawdzonych dealerów, którzy mogą pochwalić się długą historią i zasłużoną renomą.

Sprawdzonym dostawcą sztabek złota jest Mennica Polska. W sklepie internetowym Mennicy dostępne są sztabki w różnej gramaturze: 1 g, 2 g, 5 g, 10 g, 20 g, 50 g, 100 g, 500 g, 1000 g. Do każdej zamówionej sztabki złota dołączany jest certyfikat, który potwierdza wagę i próbę złota.

Grafika: pixabay.com.

Komentarze